Specyfika hurtowni kwiatowej.

Branża kwiatowa ciągle się rozrasta. W ostatnich latach pojawiło się sporo nowych firm, które nie do końca zdają sobie sprawę z zagrożeń i plusów działania w tej specyficznej branży.

Handel kwiatami

Kwiaty to bardzo szczególny towar, który nie podlega ogólnym regułom handlu. Kwiatów nie można zmagazynować i donosić na bieżąco na półki sklepowe bez względu na porę roku. Jednak taki jest właśnie tok myślenia początkujących kwiaciarzy, którzy nie zdają sobie sprawy, ze wiele gatunków jest sezonowych i występują tylko w określonej porze roku. Wielu myśli, że kolory kwiatów i ich odmiany są dostępne w hurtowni od ręki, a ich ceny nie ulegają zmianie pod względem określonego miesiąca. Inne towary handlowe mają raczej stabilne ceny i łatwo przewidzieć ich podwyższenie lub obniżkę, co jednak w niczym nie pokrywa się z całorocznymi zmianami cen kwiatów.

Jakie są ceny kwiatów?

Ceny kwiatów – ryzyko

Właściciele kwiaciarni borykają się często z nieprzewidzianymi poziomami cen. Niekiedy uda się kupić wybrane odmiany po ceni znacznie niższej od przewidywanej, a czasami wręcz przeciwnie, fundusze jakie mamy przewidziane na zakup są niewystarczające.

„Bukiet ślubny- cena?”

Klienci odwiedzający kwiaciarnie potrafią bez przedstawienia żadnych przybliżanych dat, oczekiwań czy wyboru określonych kwiatów, zapytać o cenę np. dekoracji ślubnych i oczekują od nas natychmiastowej odpowiedzi. To jednak jest zrozumiałe, ponieważ osoba spoza branży nie może wiedzieć, że na cenę ma wpływ pora roku czy wybrana odmiana kwiatów. Jednak takie pytania ze strony innych kwiaciarzy są już co najmniej dziwne, ponieważ zaczynając biznes w tej branży powinno się łyknąć przynajmniej minimum wiedzy na ten temat. Jedyną zasadą jaką można określić jest to, że ceny od polskich hodowców będą łatwiejsze do przewidzenia, niż te od plantatorów holenderskich.

Ceny oraz łatwość zamówienia

Cen kwiatów jakie mamy w ofercie naszego stałego dostawcy ciężko porównywać do cen jakie mają inni okazyjni sprzedawcy. Nie można tez liczyć na porównanie cen z roku na rok. Cena zależy od podaży i popytu na dany moment, więc ciężko zdać się tylko na kalkulację kosztów.

Ceny kwiatów ciętych

Początkujący florysta powinien skorzystać z pomocy doświadczonych dostawców kwiatów, którzy swoją wiedzą wesprą go w działaniu. W osiągnięciu sukcesu w tej branży bardzo dużo zależy od prawidłowego określenia ceny oraz dostępności kwiatów w danym okresie roku.

Karol Karmowicz

Redakcja glasser.net.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Obszerna wiedza z dziedziny florystycznej.

Jak odpowiednio prowadzić kwiaciarnię?
Jak odnieść sukces w biznesie florystycznym?
Skąd zamawiane są najlepsze kwiaty?

Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.